• 0
0

چگونه یک راکت تنیس مناسب بخریم

خریدن یک راکت تنیس خوب برای یک بازیکن مبتدی تنیس و یا بازیکن حرفه‌ای که رویای قهرمانی مسابقات تنیس را در سر می‌پروراند، یک موضوع بسیار مهم است. همه راکتهای تنیس یکسان ساخته نشده‌اند، لذا هر کدام از آنها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. با هر سطحی از توانمندیهای ورزشی، اگر قصد خرید یک راکت تنیس را دارید، توصیه می‌کنیم موارد زیر را مطالعه فرمایید.

قطر دسته راکت

اولین نکته‌ای که در خرید راکت تنیس باید در نظر گرفته شود، قطر دسته آن است.  محیط دور دسته راکت بزرگسالان معمولاً بین 4 الی 5.8 اینچ (10.16 الی 14.7 سانتی‌متر) است. برای اینکه مناسبترین سایز را متناسب با اندازه کف دست خود خریداری کنید، فاصله خط میانی کف دست را تا انتهای انگشت وسطی خود اندازه بگیرید. این فاصله، سایز مناسب دور دسته راکت تنیس برای شماست.

یکی از وظایف خوب انگشت شست، نگه داشتن راکت در دست شماست. پس از اینکه دسته راکت را در دست گرفتید، انگشت اشاره دست دیگر خود را مانند عکس بالا بین انگشت شست و نوک انگشتان قرار دهید. چنانچه فضای کافی برای این کار نباشد، بدان معناست که قطر دسته راکت برای شما کم است. چنانچه فضای مابین انگشت شست و نوک انگشتان نیز زیاد باشد نیز، قطر دسته برای شما بزرگ است. چنانچه مجبور به انتخاب بین این دو سایز هستید، قطر کوچکتر را انتخاب کنید، زیرا می‌توانید با استفاده از پیچیدن نوار مخصوص دور دسته، قطر آن را به میزان دلخواه افزایش دهید.

طول دسته راکت

توصیه می‌شود که راکتی را انتخاب کنید که طول آن 27 اینچ (68.6 سانتی‌متر) باشد. مگر اینکه بخواهید با انتخاب راکت بلندتر، قدرت ضربات را بالاتر ببرید.

طول رایج راکت تنیس بین 27 الی 28 اینچ (68.6 الی 71.1 سانتی‌‌متر) است. اما می‌توانید راکتی بلندتر با طول 29 اینچ (73.7 سانتی‌متر) نیز تهیه کنید. زیرا هرچه طول دسته راکت بلندتر باشد، نوسان راکت نیز هنگام تکان خوردن بیشتر بوده و قدرت بیشتری به توپ منتقل می‌زند.

اگر چه راکتهای بلندتر امکان وارد کردن ضربات قویتری به توپ را فراهم میکنند، ولی قدرت مانور و تاب دادن راکت توسط بازیکنان تازه کار در بازی با آنها کمی پایین بوده و توصیه می‌شود این دسته از افراد کار خود را با راکتهای کوتاه‌تر و با طول 27 اینچ آغاز کنند.

انواع راکتهای تنیس:

راکت‌های تنیس شامل سه نوع اصلی می‌شوند که بر اساس نیاز بازیکن، سطح مهارت و استایل بازی می‌توان راکت مناسب را از میان آنها انتخاب نمود:

1-    راکتهای قدرتی (Power/Game Improvement Racquets): ویژگی اصلی این نوع راکت‌ها، صفحه پهن، طول بلند و وزن سبک است که برای بازیکنان مبتدی که سطح بازی متوسطی دارند مناسب است. البته بازیکنانی که می‌خواهند قدرت بیشتری به ضربات خود بدهند نیز می‌توانند از این نوع راکتها استفاده کنند.

2-    راکتهای تونر (Tweener Racquets): این نوع راکتها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که از تعادل بسیار بالایی برخوردارند و برای بازیکنان با سطوح مهارتی مختلف نیز مناسب اند. در ساخت این نوع راکت نقطه تعادلی بین قدرت، کنترل و مانور در نظر گرفته شده است. نام این نوع راکت برگرفته از ضربه‌ای تحت همین عنوان است که برای زدن آن مهارت زیادی لازم است و بازیکن می‌بایست راکت را از میان پاهای خود عبور داده و به توپ ضربه بزند.

3-    راکتهای کنترلی (Control/Player's Racquets): این نوع راکتها بسیار حرفه‌ای طراحی شده‌اند و سر کوچک آنها باعث می‌شود، بازیکن هنگام ضربه زدن به توپ حداکثر میزان کنترل را روی حرکت خود داشته باشد. بازی با این نوع راکتها، به بازیکن این امکان را می‌دهد که حداکثر قدرت خود را در ضربه زدن به توپ وارد نماید. دسته‌ این راکتها می‌تواند بلند یا کوتاه باشد ولی عموماً سنگین‌تر از سایر انواع راکت‌ها هستند.

اگر شما یک بازیکن تازه کار هستید توصیه می‌کنیم راکتی با سر پهن تهیه کنید. راکتی مقاوم که بتواند بدون نیاز به تاب خوردن زیاد، قدرت و شتاب زیادی به توپ وارد کند. همچنین در نظر داشته باشید که ضخامت دسته نیز می‌بایست به نحوی انتخاب شود که به راحتی در کف دست جای بگیرد. بدین منظور توصیه ما انتخاب راکتی با مشخصات زیر است:

1-    مساحت سر راکت: 106 الی 118 اینچ مربع (684 الی 762 سانتی‌متر مربع)

2-    طول راکت: 27 اینچ

3-    وزن راکت: بهتر است راکت سبک بوده و وزن حدودی آن بین 9 الی 10 اونس ( 255 الی 284 گرم) باشد.

4-    وضعیت تعادل: توصیه می‌شود راکتی انتخاب کنید که سر آن کمی سنگین بوده و مرکز ثقل راکت به سمت بالای آن نزدیکتر باشد.

اگر شما یک بازیکن حرفه‌ای هستید که توانایی زدن ضربه‌های سنگین و قدرتی را دارید بهتر است راکت‌های قدرتی نخرید. همچنین بعضی از بازیکنان تازه کار که سابقه ورزش حرفه‌ای داشته و در ابتدای کار توانایی زدن ضربه‌های قدرتی را دارند نیز، تمایلی به بازی با راکتهای قدرتی ندارند. توصیه ما برای این گروه این است که سراغ راکتهایی با سر کوچکتر، با همان مشخصات فنی مذکور در پاراگراف قبل بروند. با این حال به بازیکنان تازه کار که ترجیح می‌دهند راکتی داشته باشند که هدف کنترل کردن توپ را بهتر محقق کند، توصیه می‌شود سراغ راکتهای سبکی که سر سنگینتری دارند (یعنی مرکز ثقل آنها تمایل به سر راکت است)، بروند.

هنگام خریدن راکت به جنس آن نیز توجه داشته باشید.

بیشتر راکتها از گرافیت ساخته شده‌اند. زیرا علاوه بر اینکه استحکام و قدرت بالایی دارد، وزن سبکی داشته و برای تازه کارها بسیار مناسب است. سایر انواع راکت‌ها که برای تازه کارها نیز مناسب است از آلومینیوم و یا تیتانیوم ساخته شده‌ا‌ند. این فلزات قدرت و راحتی خاصی به راکت داده و ضربه زدن با آن را آسانتر می‌کنند. راکتهای با جنس بورون ( Boron) و کولار (Kevlar)، سبکترین راکت‌های موجود در بازار است. ولی این نوع راکتها کمی سفت بوده و برای بازیکنان تازه‌کار که اشتباهات زیادی در ضربه زدن دارند، زیاد مناسب نیست.

بهتر است بازیکنان تازه‌کار راکت‌هایی با جنس آلومینیوم و یا گرافیت انتخاب کنند. اما شایان ذکر است که اگر با گرفتن راکتی در دست احساس راحتی کردید و همچنین قیمت آن برایتان مناسب بود، آن را انتخاب کنید زیرا موضوع جنس راکت در درجات بعدی اهمیت قرار می‌گیرد.

راکت‌های آلومینیومی، ارزانترین راکتهای موجود در بازار هستند و این نوع راکتها معمولاً سنگین بوده و در عین حال از استحکام بالایی نیز برخوردارند. راکتهای بورون، کولار و همچنین راکتهای با جنس فیبر کربنی اغلب از راکتهای با جنس گرافیت گرانتر هستند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه راکت را خریداری کنید، آن را به دست بگیرید کمی با آن در هوا ضربه بزنید و ببینید آیا با آن احساس راحتی دارید یا خیر. به همین ترتیب، راکتهای مختلفی را تست کنید و از راکتهای بلندتر و بزرگتر شروع کرده و در انتها به سراغ راکتهای کوچکتر بروید. اگر این امکان برایتان فراهم است به زمین بازی رفته و با راکتهای دوستان خود چند ضربه بزنید تا ببنید با چه نوع راکتی بهتر بازی می‌کنید. با توجه به اینکه سلیقه‌ها و استایل‌های بازی افراد بسیار متفاوت و متنوع است، از این رو تنوع راکتهای موجود در بازار نیز زیاد است. لذا انتخاب یک راکت مناسب نیازمند صرف کمی وقت و مطالعه مطالب مربوطه است.

شمار بازدید : 156

ارسال ديدگاه
براي ارسال ديدگاه لطفا وارد شويد

مطالب مرتبط

رسیدن به کات عضلانی با 10 استراتژی برتر

حتما می دانید که رژیم های کم کربوهیدرات در تفکیک...

شناخت مشخصات فنی راکت تنیس

  همانطور که در مطلب قبلی اشاره شد، راکتهایی که سر بزرگتری دارند با قدرت بیشت...

برو بالا