• 0
0

شناخت مشخصات فنی راکت تنیس

 

همانطور که در مطلب قبلی اشاره شد، راکتهایی که سر بزرگتری دارند با قدرت بیشتری به توپ ضربه وارد می‌کنند. پس هنگام انتخاب راکت مورد نظر می‌بایست این موضوع را مدنظر قرار دهید، زیرا معمولاً قدرت بیشتر منجر به کنترل کمتر می‌شود. برای اینکه بتوانید بین میزان قدرتی که به توپ وارد می‌شود و میزان کنترل بر آن تعادل برقرار کنید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

1-    مساحت سر راکت‌ها معمولاً 106 الی 118 اینچ مربع (684 الی 761 سانتی‌متر مربع) است. ولی در خصوص راکتهای قدرتی این اندازه بین 120 الی 130 اینچ مربع (774 الی 839 سانتی‌متر مربع) متغیر است.

2-    در خصوص راکتهای کنترلی که سر آنها کوچکتر است مساحت مذکور 85 الی 94 اینچ مربع (548 الی 606 سانتی‌متر مربع) است.

3-    توصیه می‌شود که تازه کارها راکتهایی را انتخاب کنند که مساحت سر آنها حدوداً 100 اینچ مربع (645 سانتی‌متر مربع) و یا بزرگتر باشد.

به منظور افزایش قدرت و تعادل ضربه‌های وارده به توپ بهتر است سراغ راکتهایی بروید که سر آنها سنگین است. بنابراین بهتر است برای شروع این ورزش هیجان‌انگیز ابتدا به سراغ راکتهای قدرتی که سر سنگین‌تری نسبت به بقیه انواع راکتها دارند، بروید. مرکز ثقل این نوع از راکت‌ها به سمت بالای راکت متمایل است، لذا این ویژگی باعث کاهش قدرت مانوور این دسته از راکت‌ها شده که برای بازیکنان آماتور مناسب است.

چنانچه قصد دارید حرفه‌ای تر عمل کنید و تعداد بازیهای شما در طی هفته زیاد است، توصیه می‌شود که راکتی با سر سبکتر تهیه کنید تا سرعت عمل و انعطاف‌پذیری شما را در زمین بازی افزایش دهد.

اگر هنوز اطمینان حاصل نکردید که کدامیک از سه نوع راکت موجود در بازار برای شما مناسب است و یا اینکه سبک‌های بازی شما متنوع است و نمی‌توانید یک نوع خاص راکت را انتخاب کنید، راکتهای تعادلی یا همان راکتهای کنترلی مناسب شماست زیرا وزن آنها به طور یکنواخت توزیع شده و مرکز ثقلشان در وسط راکت قرار دارد.

به الگوی بسته شدن رشته‌ها نیز توجه داشته باشید. راکت به خودی خود تنها عاملی نیست که کیفیت بازی شما را تعیین می‌کند. روشی که رشته‌های سیمی کنار هم چیده شده‌اند نیز، تعیین کننده است. اینکه فراوانی سیمهای کنار هم چیده شده چقدر است، تأثیر زیادی در کیفیت ضربات، قدرت آنها و میزان کنترل توپ دارد.

چیدمان باز رشته‌ها: در راکتهایی که رشته‌ها به صورت باز و با فاصله بیشتر در کنار هم چیده شده‌اند، توپ امکان چرخش بیشتر داشته و می‌توان با قدرت بیشتری به آن ضربه وارد نمود. ولی احتمال پاره شدن رشته‌ها بر اثر ضربات توپ زیاد است.

چیدمان بسته رشته‌ها: در راکتهایی که رشته‌ها با فاصله کمتر و فراوانی بیشتر در کنار یکدیگر بسته شده‌اند، چرخش توپ‌های دریافتی کمتر بوده و در نتیجه کنترل آنها راحت‌تر است، لذا این نوع راکت‌ها برای ورزشکاران تازه‌کار مناسبتر است.

 جنس برخی از راکت‌ها به نوعی انتخاب می‌شود که انعطاف بیشتری دارند. این نوع راکت‌ها مناسب بازی‌های قدرتی است، زیرا هنگام ضربه زدن، شتاب بیشتری به توپ وارد می‌کنند، اما امکان کنترل توپ با این نوع راکتها کمی سخت بوده و نیازمند مهارت خاصی است. لذا استفاده از این نوع راکت‌ها به تازه‌کارها توصیه نمی‌شود. میزان سختی راکت‌ها با شاخص 0 تا 100 اندازه‌گیری می‌شود. بدین معنا که راکت با شاخص سختی 100 به عنوان سخت‌ترین نوع راکت شناخته می‌شود. میزان انعطاف پذیری راکتهای تنیس غالباً بین 45 تا 75 متغیر است.

در این شاخص، اعداد کوچکتر نشاندهنده انعطافپذیری و چرخش توپ بیشتر، کنترل و قدرت کمتر و در نتیجه راحتی بیشتر در بازی برای افراد حرفه‌ای است.

اعداد بزرگتر نیز نشانگر قدرت بیشتر و همچنین لرزه بیشتر راکت هنگام ضربه زدن به توپ است. ورزشکارن تازه کار ممکن است در بازی با این نوع راکتها احساس راحتی و تسلط بیشتری کنند، زیرا به دلیل سختی بیشتر، دسته راکت هنگام دریافت توپ کمتر دچار خمیدگی شده و احساس کنترل و آرامش بیشتری به بازیکن می‌دهد.

 

 آیتمهای دیگری که هنگام خرید راکت میبایست بررسی شود، عرض نوار دور راکت (Beam Width) و مثلث زیر سر راکت (Open throat) است. هر چه عرض نوار دور راکت بیشتر باشد، بدین معناست که با قدرت بیشتری می‌توان به توپ ضربه زد. بدیهی است که هر چه راکت بزرگتر باشد نوار دور آن نیز می‌بایست عریضتر باشد. اما حتی در راکت‌های کنترلی که نسبت به سایر راکت‌ها بزرگتر هستند، عرض نوار دور آنها متفاوت است که باعث می‌شود میزان قدرتی که هنگام ضربه زدن بر توپ وارد می‌کنند نیز متفاوت باشد. معمولاً توصیه می‌شود که بازیکنان مبتدی از راکتهایی استفاده کنند که عرض نوار دور آنها حدوداً 23 الی 27 میلیمتر است.

شمار بازدید : 319

ارسال ديدگاه
براي ارسال ديدگاه لطفا وارد شويد

مطالب مرتبط

رسیدن به کات عضلانی با 10 استراتژی برتر

حتما می دانید که رژیم های کم کربوهیدرات در تفکیک...

چگونه یک راکت تنیس مناسب بخریم

خریدن یک راکت تنیس خوب برای یک بازیکن مبتدی تنیس و یا بازیکن حرفه‌ای که رویای قهرمانی مساب...

برو بالا