• 0
0

سه مکمل برای محافظت از مفاصل

انجام تمرینات سنگین به مفاصل فشار زیادی وارد کرده و آنها نیز مانند عضلات نیازمند ریکاوری هستند. سه مکملی که به ریکاوری و محافظت از مفاصل می‌پردازند عبارتند از:

1-    روغن ماهی: این ماده باید در لیست مکمل‌هایی که یک بدنساز مصرف می‌کند همیشه حضور داشته باشد، زیرا حاوی امگا-3 و اسیدچرب های ضروری EPA و DHA است که هر دو خاصیت ضد التهابی دارند. از دیگر خاصیت‌های روغن ماهی می‌توان به کاهش بیماری‌های قلبی، افزایش سیستم ایمنی بدن، فعالیت بهتر مغز، پیشگیری از تجزیه عضلات، کمک به رشد عضلات و کمک به چربی سوزی اشاره نمود.

«مصرف روزانه تا 4 گرم روغن ماهی توصیه می‌شود که 2-3 گرم با صبحانه و شام برای محافظت از مفاصل، رشد عضلات، چربی سوزی و سلامت کلی بدن توصیه می‌گردد.»

2-    گلوکزامین: این ماده غالبا در غضروف مفصلی یافت می‌شود و ترکیبی از گلوتامین و گلوکز قند است. هنگامی که گلوکزامین مصرف می‌کنید بدن آن را به مولوکول‌هایی که پروتئول کلین‌ها نامیده می‌شوند، تبدیل کرده که به حفظ یکپارچگی و بازسازی غضروف آسیب دیده کمک می‌کند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد گلوکزامین می‌تواند باعث تولید سلول های تولید کننده غضروف شده و به عنوان کندروسیت‌ها برای ساخت غضروف جدید، کاهش علائم سایش و پاره شدن مفصل شود.

مصرف روزانه 1.500 تا 2.000 میلی‌گرم گلوکزامین توصیه می‌شود. پیش از مصرف گلوکزامین اگر حساسیت به غذاهای دریایی یا دیابت دارید از پزشک خود حتما اجازه بگیرید.

3-    کرکومین: کروکومین ماده فعال در زردچوبه است، تحقیقات نشان می‌دهد که درد و التهاب را در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید کاهش داده و التهاب پس از برخی جراحی‌ها را نیز از بین می‌برد.

مطالعه‌ای در دانشگاه آریزونا نشان داده است موش‌هایی که به آنها عصاره زرد چوبه به صورت محلول تزریق شده است تا 70 درصد کاهش تخریب غضروف نسبت به دیگر موش‌ها داشته‌اند که می‌تواند حاکی از خاصیت ضد التهابی بودن این ماده باشد.

«مصرف روزانه 200 تا 500 میلی‌گرم کورکومین توصیه می‌شود.»

شمار بازدید : 123

ارسال ديدگاه
براي ارسال ديدگاه لطفا وارد شويد

مطالب مرتبط

سلنیوم

سلنیوم, عنصری شبه فلزی و کمیاب از گروه گوگرد است که در خاک و غذا یافت می‌شود....

فلوراید چیست؟

فلوراید, ماده‌ای معدنی است که در پوسته زمین و در طبیعت به وفور یافت...

برو بالا