• 0
0

فواید ماساژ پا

پاهایمان باید سنگینی کل بدن را تحمل کند و برای دفع هر نوع پیچش یا لغزشی آماده باشد. به همین دلیل جای تعجب نیست که در پایان یک روز پر دردسر بسیار خسته و فرسوده شود. ماساژ پا بسیار عالی است و برای آرمیدن و جان گرفتن و تازه شدن تمام بدن ضروری است.

ماساژ پا به خلاص شدن از درد و رنج کمک می‌کند و نرم و انعطاف‌پذیرتر می‌شود. ماساژ مرتب پا به بهبود گردش خون کمک شایانی می‌کند (زیرا پاهایمان اغلب سرد است) و با تمیز کردن ماهیچه‌ها از سموم از گرفتگی ماهیچه‌های کف پا جلوگیری می‌نماید.

اما هرگز...

فشار زیاد روی سیاهرگ‌های واریسی یا محل‌هایی که پوست نازک است و بسرعت کبود می‌شود وارد نکنید (مثلاً پوست فرد مبتلا به دیابت)؛

روی نسج سفید ناشی از زخم‌های تازه یا محل‌هایی که دردناک است ماساژ ندهید؛ روی قسمتی که به بیماری‌های عفونی مبتلاست مستقیماً ماساژ ندهید مثل: کچلی پا، زگیل کف پا، روی میخچه یا تاول که دردناک است محکم ماساژ ندهید؛

روغن ماساژ را به مقدار خیلی زیاد بکار نبرید زیرا انجام بعضی از حرکت‌ها را غیر ممکن می‌سازد.

ماساژ پایین پا

1. مالش پا

بالا، اطراف و کف پا را با حرکت یکنواخت هر دو دست کاملاً مالش دهید. از محل اتصال انگشتان پا شروع کنید وبه بالای پا برسید. اطراف استخوان‌های مچ را با حرکت لغزیدن ماساژ دهید و سپس به حالت سُر خوردن به سمت پایین پا برگردید.

2. ماساژ کف پا با حرکت فریکشن

با یک دست پاشنه پا را بگیرید و تمام کف پا را با انگشتان دست ماساژ دهید. از زیر انگشت شست پا شروع کنید و به سمت بیرون در جهت انگشت کوچک پا پیش بروید. حرکت فریکشن را همچنان برای سایر قسمت‌های کف پا در جهت خطوط افقی انجام دهید تا تمام کف پا ماساژ داده شود.

3. مالش

پا را مالش دهید.

4. ماساژ انگشتان پا با حرکت فریکشن

مفاصل انگشتان پا را بالا و از زیر با حرکت فریکشن ماساژ دهید تا نرم شود.

5. انگشتان پا

با یک دست پاشنه پا را بگیرید و با دست دیگر انگشتان پا را بکشید و بچرخانید.

6. مچ

با استفاده از هر دو شست اطراف مفصل مچ را با حرکت فریکشن ماساژ دهید.

7. حرکت‌های مخصوص مچ

با یک دست پا را بگیرید و با دست دیگر به آرامی و یکنواخت آن را به عقب فشار دهید و بعد بکشید. هم اکنون پا را به سمت داخل و سپس به سمت خارج فشار دهید و مچ پا را در جهت و خلاف جهت گردش عقربه ساعت بچرخانید.

8. لرزاندن

کف دو دست خود را در دو طرف پا قرار دهید و بعد به نوبت و بسرعت دست خود را حرکت دهید.

9. حرکت تکمیل کننده

پا را به آرامی مالش دهید و برای کامل کردن ماساژ پا، آن را بین دو دست خود بگیرید و به آرامی فشار دهید. این حرکت‌ها را با پای دیگر نیز انجام دهید.

شمار بازدید : 46

ارسال ديدگاه
براي ارسال ديدگاه لطفا وارد شويد
برو بالا